2013. december 1., vasárnap

Műjég, műfény

A karácsonyi fényeket megörökítő séta során eljutottam a világörökség részét képező Hősök terére, ahol szinte földbe gyökerezett a lábam az elképedéstől. A főváros talán legszebb terének, a hazánkba látogató turisták kedvelt célpontjának esti látványát teljesen tönkreteszi a mellette lévő, és a napokban ismét megnyílt Műjégpálya világítása. A nagy erejű fényvetők szóródó fénye annyira kápráztat, hogy az már szinte szemfájdító. A szakemberek megkülönböztetik a zavaró és a látást rontó káprázást, ami itt tapasztalható, az  bőven a rontó kategóriába esik. Még szerencse, hogy az Andrássy út felől érkezőket nem vakítja el a fényár, de elég csak néhány lépést tenni ahhoz, hogy a tér látványába belerondítsanak a lámpák.


A világítás tervezéskor nyilván a stadionoknál megszokott megoldásból indultak ki, amikor a pálya sarkaiban felállított acéloszlopokról több tucat fényvető fényét irányították lapos szögben a pályára.


A műemléki, világörökségi környezetben ez nyilván egy teljesen elhibázott megoldás, amit még csak tetéztek azzal, hogy a pályát rettenetesen túlvilágították. A megvilágítási értékek nyilván megfelelnek a sportversenyekre előírtaknak, ám nem mindegy, hogy a sportolók a fény nagy részét elnyelő zöld füvön, vagy azt szinte 100%-ban visszaverő fehér jégen mozognak. 

Megpróbáltam utánanézni annak, hogy elődeink milyen megoldást választottak. Némi utánajárás után találtam a múlt század 30-as éveiből egy régi jéghoki mérkőzésről beszámoló filmhíradót, ahol néhány képkockán jól látszik az akkori világítási megoldás is.


Még a rossz minőségű képről is jól látható, hogy a pálya felett átfeszített sodronyokra olyasféle lámpatesteket szereltek fel, mint amilyeneket napjainkban a csarnokok világítására használnak. Nem kell világítási szakembernek lenni ahhoz, hogy felismerjük, hogy ez a világítás sokkal kevésbé rontja az összhatást, mivel ezeknek a lámpatesteknek a merőlegesen beeső fénye csak minimális mértékben szóródik, a fény oda irányul, ahol arra valóban szükség van. A lámpatestek számának és teljesítményének összehangolásával könnyen elérhető a szükséges fénysűrűség és egyenletesség. Részletes számításokat nem végeztem, de nagy valószínűséggel jelentős energiamegtakarítást is lehetne így elérni. A következtetésem annyi, hogy nem szabad lebecsülni és elvetni a régi szakemberek által kitalált megoldásokat!

Néhány nappal később messzebbről is készítettem egy felvételt. Nem az északi fény látszik rajta, hanem az, hogy a műjég világítása talán a város legnagyobb fényszennyezés-forrása.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése