2013. augusztus 28., szerda

Takarékosan

Az előző bejegyzés után többen kérték, hogy ejtsek szót az energiatakarékos lámpákról is. Ezt a jelzőt a reklámhirdetések napjainkban annyira elkoptatták, hogy lassan már nem is figyelünk rá, hiszen mindent energiatakarékosnak neveznek. Ennél nagyobb karriert talán csak az AKÁR szó futott be: mindannyian tudjuk, azt jelenti, hogy ami utána következik, az az, amit nem szabad komolyan venni.

De maradjunk a lámpáknál. Az energiatakarékos jelzőt a komolyabb cégek is használják, de megcsillagozzák, és lábjegyzetben hozzáteszik: az izzólámpához képest. Mihez képest is? Ahhoz a lámpához képest, amit az Európai Unió és a világ számos más országa már több éve betiltott, és gyakorlatilag eltűnt a boltok polcairól. Hasonló ez ahhoz, mintha az expresszvonat sebességét a lóvasúthoz hasonlítanánk.


Világos - mint a vakablak - hogy ez a reklámszöveg szinte semmilyen valós információt nem tartalmaz. De azért nyilvánvalóan vannak különbségek az egyes lámpafajták hatékonysága között (fényhasznosítás, lásd az előző posztot), és erről a felhasználókat illik tájékoztatni.

Ennek a cikknek az ad különös aktualitást, hogy 2013. szeptember 1.-jén lép hatályba az a rendelet, ami arról szól, hogy hogyan kell a fogyasztókkal tudatni a lámpák és lámpatestek energiafogyasztását. Az új szabályozás komolyságát az is jelzi, hogy nem kisebb személyiség, mint José Barroso, az Európai Bizottság elnöke írta alá, és az EU összes tagállamában alkalmazni kell. Hasonlóan az egyéb energiát használó háztartási készülékekhez, a lámpákat is 7 osztályba sorolják, A++ -től E-ig. Az energiacímke külalakját is pontosan előírtak, a kivitel a következő kép szerinti lehet:


Ezt a címkét a halogénlámpák, kompakt fénycsövek, ledek esetén egyaránt használni kell. A címke aljára egy nagyon fontos számadat kerül: ez a lámpa várható éves fogyasztását adja meg kWh-ban. A számítás alapjául 1000 óra éves átlagos üzemidőt tételeztek fel, lakásvilágítási felhasználás esetén ez átlagos értéknek tekinthető. Az egész éjszaka világító, pl. közvilágítási lámpák éves üzemideje ennél lényegesen több, kb. 4000 óra.

Lámpaválasztásnál tehát két adatot mindenképpen együttesen érdemes mérlegelni: a fényforrás fényáramát (a lumen értéket), és az energiafogyasztást. Természetesen az élettartam és a szubjektív szempontok (a fényforrás külalakja, a fény színárnyalata, irányítottsága) legalább ugyanennyire fontosak lehetnek.

A lámpatestek energiacímkéje hasonló, de ezen azt is meg kell adni , ha a lámpatestben műszaki okok miatt nem lehet bármilyen fényforrást használni. Ez leginkább a ledes lámpatestek esetén fordulhat elő, ahol gyakran nincs is mód a lámpacserére. 

 

Míg a fényforrások energiacímkéje általában már most is megtalálható a lámpa dobozán, a lámpatestek esetében a gyártók és kereskedők 2014. március 1.-jéig haladékot kaptak a címke elkészítésére.

Ennyi komolyság után végül jöjjön jutalmul egy kis laza kikapcsolódás: egy nosztalgikus felvétel az 50-es évekből.











Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése